• Szexuális élet

A szexualitás kérdésköre

A szexualitás az emberek számára különböző dolgot jelent. Gyakran nehéz leírni, hogy mit is értünk szexualitás alatt. A következőkben segítséget nyújtunk a szexualitás lelki és testi vonatkozásainak felderítéséhez.

Te mit tennél?

  1. Az osztályodban van egy lány, akit mindig egy bizonyos távolságból méregetsz, de még soha nem beszéltél vele. Úgy tűnik, aligha vett észre. Neked tényleg tetszik, de nincs bátorságod megszólítani.
    Mit teszel?
  2. Minden héten elmész vásárolni, hogy segíts édesanyádnak. Az egyik üzletben dolgozik egy fiú, aki nagyon tetszik neked. Mindig barátságos és viccelődik veled. Egyszer már meghívott kávézni és most megint. Szeretnél közel kerülni hozzá, de félsz. Mit teszel?
  3. Egy buliban vagy. Találkozol egy fiúval, akit azelőtt sohasem láttál. Jól érezitek magatokat együtt, beszélgettek, isztok, táncoltok, majd meghív magához, hogy menj fel egy kávéra. Mit teszel?

A szexuális érdeklődés kifejezése

A szexualitást sok féleképpen ki lehet fejezni, például ilyen a tánc, járni valakivel, kézfogás, csók, szeretkezés.

Csinálj egy listát, amelyen az összes olyan dolog szerepel, amely szerinted kifejezheti a szexuális érdeklődést. A lelki és a testi aspektusokra egyaránt koncentrálj.

Minden egyes lehetőségnél vedd figyelembe a következő kérdéseket:

  • A fiatalok mikorra teveznek tapasztalatot szerezni a szexualitás terén?
  • Mikor szerzik meg tapasztalatukat valójában?
  • A környezet mit vár el a fiataloktól, hogy mikor szerezzék meg tapasztalataikat?

A fiatalok valós magatartása egyezik-e közösség elvárásaival a szexualitást illetően? Ha nem, meg tudod indokolni, hogy miért? Például egyes helyeken a közösség elvárhatja, hogy a házasság előtt a fiatalok ne létesítsenek szexuális kapcsolatot, miközben valójában, néhányan már tapasztaltak a szex terén.

A közösség elvárásai ugyanazok minden fiatal irányában? Például ugyanazok a nőknél és a férfiaknál? A fiatalok valódi magatartása ugyanúgy változik a fiatalok különböző csoportjainál?

 

Pozitívumok és negatívumok

A szexualitás az érzelmek terén a kapcsolatban fejeződik ki, testi értelemben pedig a szexben. A kapcsolatnak és a szexnek is megvannak a pozitív következményei és a kockázatai egyaránt.

A szexuális élet pozitív következményei azok az okok, melyek a tapasztalatszerzés irányába terelik a fiatalokat. A szexnek sok formája van. Némely ezek közül kockázattal jár, például a szexuális utón terjedő betegségek miatt, az HIV fertőzés és a nem kívánt terhesség miatt.

A kapcsolatok is rendkívül változatosak lehetnek. Egy egyszerű randevútól a tartós monogám kapcsolatig (később házasság) sok minden elképzelhető. A kapcsolatok pozitív következményei lehetnek érzelmiek és fizikálisak. A kockázatok között lehet említeni a csalódást vagy akár azt is, ha a szülők rájönnek a kapcsolatra.

Egy kapcsolat pozitív velejárói ugyanazok mint a szexuális élet pozitívumai? Ha nem, miben különböznek?

Kockázatok

A szexuális kapcsolat testi veszélyei:

  • Szexuális úton terjedő betegségek
  • HIV fertőzés
  • Nem kívánt terhesség
  1. Gondold végig a következő kérdéseket:
    Mit tudnak a fiatalok a szexuális kapcsolatok veszélyeiről?
    Tudják, hogy hogyan kerülhetik el, csökkenthetik a kockázatot?
    Mit csinálnak, ha megbetegszenek, HIV fertőzést kapnak vagy terhesek lesznek?
  2. Találj ki egy helyzetet, amikor egy fiatal tisztában van a kockázatokkal, de úgy dönt, mégsem tesz megelőző óvintézkedéseket.
    Milyen oka lehet a fiataloknak arra, hogy nem elővigyázatosak?
  3. Gondolj egy olyan helyzetre, amikor egy fiatal tisztában van a kockázatokkal, de nem képes óvintézkedéseket tenni.
    A fiatalok néha miért nem képesek megelőző lépéseket tenni? Hogyan lehetne nekik segíteni, hogy elkerüljék a szexuális kapcsolat veszélyeit?
  4. Vizsgáld meg a kockázatokat a kapcsolattal és a szexszel kapcsolatban.
    Találj ki egy-egy olyan helyzetet, amikor a környezetedben valaki a kockázatok miatt aggódik. Például valaki fél, hogy túl közel kerül a barátjához/barátnőjéhez vagy amikor egy lány fél attól, hogy teherbe esik.
  5. Mindkét helyzetet gondold végig úgy, mintha téged érdekelnének a kockázatok. 

Közösülés és terhesség

Közösüléskor az izgalmi állapotban merevvé váló hímvesszõ behatol a hüvelybe. A ritmusos mozgások egy idő után mindkét félben kielégülést (orgazmust) váltanak ki. A hímvesszőből kilövellõ váladékban ondósejtek milliói jutnak a hüvely boltozati részébe. Innen felvándorolnak a méh üregén keresztül a petevezetőbe, ahol találkozva a petesejttel bekövetkezik a megtermékenyülés.

Közösülés és terhesség

A megtermékenyült petesejt kb. 5–6 napos vándorlás után éri el a méh üregét, miközben a méh nyálkahártyája felkészül befogadására: megvastagszik, érdússá és a szedercsíra állapotban lévő képződmény számára táplálékban gazdaggá válik. A fejlődő embrió kezdetben a szikhólyagból táplálkozik, majd a kialakult méhlepény veszi át ezt a szerepet. A lepényt a köldökzsinór köti össze a magzattal. Ebben futnak azok a véredények, amelyek a táplálás mellett a gázcserét is biztosítják.

Mivel a fogamzás időpontja az estek nagy részében nem határozható meg, a terhesség kezdetét az utolsó havi vérzés első napjától számítjuk. A szülés ideje ezt követõen nagyjából kilenc hónap múlva, a 40. héten várható. Terhesség alatt igen fontos a rendszeres ellenőrzés.

A megtermékenyítés folyamata

Az ábrán nyomonkövethetjük a petesejt és a hímivarsejtek útját a megtermékenyítés folyamatában.

A megtermékenyítés folyamata

Amikor fájdalmas az együttlét

A nők majdnem fele érez fájdalmat szexuális együttlét közben vagy közvetlenül utána - derült ki egy felmérésből.

Ha Ön is közéjük tartozik, ne csak csöndben szenvedjen! Ha szégyell orvoshoz fordulni problémájával, használja az alábbi útmutatót, hogy megtudja, mi lehet a fájdalom oka, és milyen megoldási lehetőségei vannak.

A fájdalmas szex okai és megoldási lehetőségek:

1. A fájdalom jellege
Éles, szúró fájdalmat érez mély behatolás esetén a medence egyik oldalán, illetve tompa fájdalmat a menstruációs ciklus során.

Lehetséges oka
Petefészekciszta, mely egy folyadékkal teli kinövés, és a nők mintegy 30 százalékánál előfordul még a menopauza előtt.

Mit tehet?
A legtöbb ciszta veszélytelen és magától eltűnik két-három menstruációs cikluson belül. Orvosa valószínűleg ultrahangos felvételt készít, hogy pontos legyen a diagnózis, és visszarendeli kontrollra, ha még két hónap elteltével is fájdalmas lesz a szex az Ön számára.

2. A fájdalom jellege
Nemi szervei viszketnek, érzékenyek, különösen érintésre. Aktus után vaginája vörös, gyulladt, égető érzés kíséretében.

Lehetséges oka
Gombás fertőzés, mely az ebben szenvedők mintegy negyedénél teszi fájdalmassá a szexuális együttlétet. Ne várjon addig, amíg túrószerű folyása lesz, kérjen segítséget! Ilyen jellegű folyást okozhatnak még a női intim dezodorok, az illatosított betétek, fürdőolajok, melyek mind irritálhatják a hüvelyt.

Mit tehet?
Keresse fel nőgyógyászát, aki megállapítja, hogy fertőzése van-e, és gyógyszert ír fel, ha szükséges. Soha ne használjon intim dezodort, mivel sok gondot okozhatnak. Amennyiben érzékeny bőre van, csak illatmentes tisztasági betétet használjon, illetve hipoallergén szappant, mosószert és öblítőt. Cortison krém, vagy Vagisil enyhítheti a fájdalmakat.

3. A fájdalom jellege
A gáttájék (az a rész, ahol vágták vagy megrepedt szülés közben) feszül, érzékeny és fáj behatolásnál.

Lehetséges oka
Durva, kemény hegesedés. Azok a nők, akik szülés során repedtek, 80 százalékkal nagyobb arányban számolnak be még három hónappal a szülés után is fájdalmas együttlétekről, mint azok, akik nem.

Mit tehet?
Masszírozza a fájdalmas területet naponta pár percig, vízbázisú síkosítóval. Ez segít az idegvégződések tompításában, illetve a bőrt is rugalmasabbá teszi, megkönnyítve a behatolást. Ha a terület túlérzékeny, kérjen orvosától lidokainos kenőcsöt, mely enyhíti a fájdalmat behatoláskor.

Forrás:webbeteg.hu

Ez is okozhat fájdalmat:vaginizmus

A félelem legtöbbször csak a tudatos magyarázó elve a vaginizmusnak. A szexuális zavar igazi kiváltó okának hátterében leggyakrabban lelki tényezők állnak.

 A vaginizmus a szexuális élet zavarainak osztályozásakor a fájdalom tünetcsoportba tartozó kórkép. Tulajdonképpen a gát és a hüvely izmainak görcsös állapota, a hüvelybemenet működésbeli rendellenessége, mely megnehezíti, esetenként lehetetlenné teszi a hímvessző és egyéb más, akár saját ujj, nőgyógyászati vizsgálóeszköz hüvelybe jutását, megakadályozva ezzel akár a beteg által is kívánt közösülést vagy a nőgyógyászati vizsgálatot, tamponhasználatot, irrigálást.

Létezik enyhébb formája is, mely nem olyan erős mértékben váltja ki a hüvelybemenet görcsös állapotát. Például vannak, akiket a nőgyógyász meg tud vizsgálni, vagy lehet a vaginizmus "személyre szóló".

A vaginizmus fajtái:

  • szituatív, mely helyhez kötődik, a görcsösség reflexszerűen jelentkezik abban a pillanatban, amikor valamit be akarnak vezetni a vaginába,
  • permanens: huzamosabb ideig tartó, a szituációtól független az összeszűkülés,
  • elsődleges, amikor izoláltan keletkezik, vagyis nincs összefüggés más testi panaszokkal,
  • másodlagos, amikor valamilyen betegséghez, fájdalomhoz kapcsolódóan alakul ki.

A fájdalom a testnek és a személyiségnek egyik védekező módszere. Jelez és a fájdalmat okozó inger elkerülésére ad lehetőséget. A nők nemiségük kapcsán sokkal több fájdalommal találkoznak, mint a férfiak, kezdve a kamaszkori nemi érésükkel, a menstruáció megjelenésével. Emellett a szüzesség elvesztése, a szülés, majd a klimax is inkább negatív, kellemetlen jelenség.

A szüzesség elvesztésével kapcsolatos asszociációk olyan gátlást tudnak kialakítani, ami képes megakadályozni a pénisz behatolását (pl. a combok akaratlanul összezáródnak), pedig ekkor még nincs saját negatív tapasztalat. Ilyenkor a vaginizmusban szenvedők nemcsak szüzek maradnak, de meddők is, hiszen így lehetetlen a teherbeesés.

A párkapcsolat lehetséges, a párok megtalálják az örömszerzés egyéb módját - persze az aktus kísérletét egy idő után már kihagyva. Hosszú idő telhet el anélkül, hogy orvoshoz fordulnának, ez csak a meddőség kivizsgálása miatt történik meg.

A vaginizmus lelki okai:

A félelem legtöbbször csak a tudatos magyarázó elve a vaginizmusnak. Az igazi kiváltó okok hátterében leggyakrabban lelki tényezők állnak. Ezek kialakulása kapcsolatban van a környezeti hatásokkal, a szülők szexualitáshoz való viszonyával, erkölcsi neveléssel és egyéni tapasztalatból eredő kellemetlen emlékekkel.

Mit lehet tenni?

A vaginizmusról érdemes tudni, hogy ez nem betegség, hanem a szexuális élettel kapcsolatos zavar. A helyzetet pusztán akarattal nem lehet befolyásolni, magától nem "gyógyul" meg.

Mivel a probléma meglehetősen sokrétű, érdemes esetlegesen pszichoterápiát is igénybe venni, de a megterhelő múltba fordulás helyett érdemesebb a jelen problémájával foglalkozni, azaz az összeszorult vaginális izomzatnál kezdeni a kezelést.

Forrás:webbeteg.hu

 

Ne törődjünk bele, ha rossz a szexuális életünk!

Emberemlékezet óta a szexualitásról elemi ösztönként, az egyik legszebb örömforrásként beszélnek írók, költők, civilek.Szerencsés esetben, a mindennapi életünkben is. Mit tapasztalunk a valóságban?

 Mostanság, mintha felcserélődtek volna a szerepek, ráadásul a nők közül sokan, egymást túllicitálva, harcolnak, küzdenek a férfiak kegyeiért, tálcán kínálva magukat. A mérce is egyre lentebb került. Az erősebb nem képviselői, a nemek harcában – vadászösztönükre hallgatva -, vagy kihasználják a nők buja odaadását, netán bölcsen mérlegelnek, s nem ritkán impotenssé válnak a szerepcsere miatt. Ennek következménye pedig a működésképtelen párkapcsolat lesz úgy lelkileg, mint a szexusban – tudtuk meg dr. Varga Gyula szexuálpszichológustól. – A jól működő párkapcsolatokban nincs alá- fölérendelt viszony – folytatja a szakember. – Sajnos sokan elfeledik a mai felgyorsult életritmus mellett, amit Freud, a pszichoanalízis atyja vallott: minden férfi szorongása, félelme, lelki eltávolodása, és fellépő potenciazavar eredetét a kasztrációs pánik okozza.

- Mit jelent ez konkrétan a párok életében?

A fallosz, a férfi nemi szerve számos, ősi kultúrában a harciasság, a határozottság, a „fegyver” szimbóluma volt. Nem utolsó sorban a megtermékenyítésé. A fiatal, középkorú, jól szituált, dekoratív nők a XX. században átvették a harcos szerepét, és amazonként kerekednek a férfiak fölé. A túlságosan harcias, rámenős, erejüket fitogtató hölgyek csöppet sem erősítik a férfiak nemi vágyát – libidóját -, így a lelki eredetű potenciaproblémák ólomsúllyal nehezednek a hálószobákra, a hitvesi ágyakra. Nincs ez másként a frissen alakuló kapcsolatokban sem.

S hogy a teremtés koronái miért vágyódnak mégis extrém szexuális élményekre, és miért néznek pornó-, vagy szexfilmeket?

A szakember erre azt felelte: a férfiakat más fából faragták, mint a nőket. Az agyunknak ugyanis neme van. Másként működik a nő-, és másként a férfi agya a testi kapcsolat során is. Az utóbbiak vizuális típusúak, szeretik látni azt, ami szeretkezés közben történik, az izzítja a vágyukat, s mind extrémebb helyzetekbe vágyódnak. A nők az első csók után behunyják a szemüket, és a gyöngédségre, a simogatásra, a becézésre, a lelki elfogadásra vágyódnak. Számukra a kielégülés, az orgazmus élménye örömet ad, de ez csak keveseknek adatik meg, ha a párjukkal nincsenek összhangban. Sokan ezért színlelik a kielégülést, hogy társuknak boldogságot szerezzenek, amikor a gyönyör a tetőpontjára ér. A színjáték, a szexuális kielégületlenség viszont lassan, de biztosan a boldogtalansághoz, vagy épp a szakításhoz vezet.

Hatalmas gondot jelent a kiegyensúlyozott szexuális élet megélésében, ha a nő, vagy a férfi önértékelési gondokkal küszködik, nem fogadja el magát. Ront a helyzeten, ha a „gyógymódot” nem a közös megbeszélésben keresik, hanem valaki másnak az ágyában. Az 50- 60 éves férfiak előszeretettel keresnek sokkal fiatalabb partnert, aki mellett csak egy ideig állják meg a helyüket a szexuális élet során. Ennek pedig az oka: a megfelelési kényszer, ami gyakori kudarc esetén potenciazavarhoz vezethet. Ezért is igaz, hogy a férfi legjobb segítője az őszintén szerető, bátorító nő, míg a hölgyek gyámolító társa, az odaadó, figyelmes férfi lehet.

Lássuk a szexuális kapcsolatok zavarainak egyéb okait! Dr. Kéri György urológus főorvos az alábbiakat osztotta meg velünk:

A férfiak életében a merevedési zavarok hátterében nem csak egyes lelki tényezők és a tartós stressz állhat, hanem más egészségügyi okok is. Ezek sorába tartozik: a magas vérnyomás és magas koleszterinszint, melyek gyógyszeres kezelése is kiválthatja a problémát. Az artériás eredetű betegségek is okozhatnak nemi aktusra való képtelenséget, valamint a prolaktin- és a kóros pajzsmirigy hormon kiválasztódás, valamint a mellékvese megbetegedések is. Egyes neurotikus panaszokra szedett, a központi idegrendszerre ható pirulák is blokkolhatják a hímvessző merevedését, s akár átmeneti potenciazavart is előidézhetnek. Ugyancsak tipikus a túlzott alkoholt fogyasztók, droghasználók, és a láncdohányosok esetében a libidó hiánya, vagy a szexusra való képtelenség. A prosztata megbetegedése, vagy daganatos elváltozása szintén a legnagyobb zavarok előidézője a férfiak nemi életében. A klimax, vagyis a változókor, nem teszi nemzőképtelenné a teremtés koronáit, de a nőket érintő tünetek őket is utolérik, melyek hatására lényegesen alábbhagy a nemi vágy.

Az urológus főorvos a páciensek panaszát hallgatja meg először, áttanulmányozza a korábbi esetleges betegségek lefolyását, laborvizsgálatot kér, de az urológiai kontroll sem maradhat el. Ez a nemi szervek külső vizsgálatát jelenti tapintással, s ha szükséges doppleres készülékkel. Vannak olyan betegek, akiknek nem lehet tartós segítséget nyújtani ahhoz, hogy a szexuális élete zavartalan legyen, mert bármely beavatkozás, további egészségkárosodást okozhat.

Léteznek speciális, a hímvesszőt érintő korrekciós műtétek, injekciós kezelések, melyek eredményessége a beavatkozás típusától függ.

A kék, vagy arany gyémánt néven elhíresült, receptre kapható potencianövelő tabletta szintén nem mindenkinek írható fel, mert végzetes tragédiához vezethet a szedése. A szív-, érrendszeri-, és cukorbetegségben szenvedő férfiak számára nem ajánlatos kockáztatni – hangsúlyozta a főorvos, leszögezve: internetről rendelt, vagy feketepiacon kínált, ismeretlen gyártótól származó, merevedést előidéző gyógyszereket tilos lenyelni.

A vizsgálatok, illetve a beavatkozások célja mindig az, hogy a páciens számára, figyelembe véve az egészségi állapotát, olyan fokú és időtartamú merevedést idézzenek elő, mely a férfinek – is -, a nemi aktus közben kielégülést és örömérzést okoz. A korai magömlést lelki problémák, vagy beidegződési zavar, esetleg valamilyen gyulladás idézi elő. Ennek kezelése szintén egyénenként változik.

Érdekeség, hogy a merevedési zavarral orvoshoz forduló páciensek jelentős része nem is él rendszeres nemi életet, és nem él párkapcsolatban. A pénisz protézist választó férfiak 30 százalékának nincs állandó partnere. Ők épp az implantátumtól remélik, hogy tartós kapcsolatra találhatnak.

A nők szexuális problémáit elsősorban a lelki élet kiegyensúlyozatlansága, a stressz, az önértékelési problémák, a rosszul működő, szeretethiányos párkapcsolat, a meglévő vagy gyakorta visszatérő nőgyógyászati betegségek, gyulladások, a vérzészavarok, a fájdalmas közösülés, a változókorral járó testi-lelki nyavalyák okozzák. A vaginizmus egy speciális funkcionális zavar egyes nők életében, aminek semmilyen kimutatható szervi oka nincs. A lányok, asszonyok úgy élik meg, mintha nem lenne hüvelybemenetelük, így a nőgyógyászati vizsgálatok is csak bizonyos időszakokban lehetséges – mondta dr. Kovács László szülész-nőgyógyász adjunktus, s hozzátette: - A hüvelygörcs miatt a nő képtelen a nemi aktusra, ami gyakorta magyarázható azzal, hogy így „tiltakozik” az együttlét bekövetkezte ellen. Elgondolkodtató az a tény is, hogy egy öt évvel ezelőtti, hazai felmérés szerint: a felnőtt nők kétharmada nem élt még meg valódi orgazmust, önfeledt szexuális örömérzést, s annak pontos átéléséről nem is tudtak beszámolni. Ennek számtalan lelki, párkapcsolati, vagy szervi oka lehet, de sok esetben a gyermekkorban megélt trauma, szexuális zaklatás állhat a háttérben – zárta gondolatát dr. Kovács László adjunktus.

Forrás: webbeteg.hu

Potenciazavarok fiatalkorban?

A potenciazavarok említése során szinte mindenki először az időskorra asszociál: sokan élnek abban a tudatban, hogy a merevedési és egyéb jellegű szexuális panaszok csak a szépkorúakat érinthetik. Pedig ez korántsem így van!

Statisztikai felmérések igazolják, hogy a szexuális együttlét kudarca, sőt, sorozatos kudarca bizony már fiatal felnőttkorban, nem egy esetben tinédzserkorban is felütheti a fejét. Természetesen, a jelenség hátterében rendszerint más és más probléma áll fiatal illetve idősebb korban.

Mikor beszélhetünk potenciazavarról?
Potenciazavarról akkor beszélhetünk, ha a kívánt szexuális együttlét valamilyen ok folytán nem következik be. Tehát, ami mindenképpen szükséges, az a szexuális vágy az adott helyzetben; így a libidócsökkenéssel járó kórképek (pl. hormonháztartási zavarok) egy másik csoportba sorolhatók. A potenciazavarok súlyossága rendkívül széles skálán mozog, kezdve a változó mértékű és időtartamú merevedési zavaroktól az erekció teljes eltűntéig.

Míg az időskori formáknál leggyakrabban testi (szomatikus) problémák (pl. érelmeszesedés, prosztatabetegségek, cukorbetegség, ideggyógyászati kórképek, urológiai megbetegedések stb.) állnak a háttérben, addig fiatalkori „variánsánál” döntően pszichés eredetű zavarokról szól a fáma.

De miről is van szó?
Az egyik leggyakoribb pszichés tényező a szorongás: a megfelelési kényszer, a felnőtt filmekben látott (egyébként szinte minden valóságalapot nélkülöző) szituációk, szexuális élethelyzetek helytelen értékelése; az alacsony önbecsülés, a felsüléstől való félelem kivétel nélkül mind komoly stresszhatással bírhatnak, melyek egy-egy szexuális aktus előtt bizony komoly problémát is okozhatnak. Sok esetben egy új kapcsolat szexuális vonala állítja próbatétel elé a fiatalt.

Vajon jól csinálom?
Vajon az előző barátjával jobb volt neki?
Vajon mit fog szólni a testemhez?
Vajon el tudom-e juttatni a csúcsra?
Főként az önbizalomhiányban szenvedők hajlamosabbak arra, hogy egy-egy ilyen helyzet előtt annyira „bepánikolnak”, hogy a rossz, vagy akár teljesen sikertelen szexuális együttlét szinte biztosra vehető. Az ilyen kudarcok érthető módon tovább rombolják a férfi önbecsülését, és újabb kudarcok forrásaivá válhatnak. Esetenként mély, ördögi kör alakul ki, mely akár a teljes impotenciáig fokozódhat.

Mit lehet ilyenkor tenni?
Talán az egyik legfontosabb tényező a szexuális partner hozzáállása, türelme, empátiája. Bár ez egy látszólag eredménytelen segítség (hiszen sok férfi ilyenkor vagy csigaházba bújik, vagy tüskés sündisznóként azt sebzi, aki legközelebb van), higgyük el, hogy mégis rengeteget számít. Ha többször előfordul a sikertelen közösülés, érdemes szakember segítségét kérni, az ilyen-olyan, sok helyről hozzáférhető „csodaszer”, potencianövelő helyett. Pláne, ha nem is pontosan tudjuk, mi a baj.

Először az okot kell kideríteni!
A szakorvosi vizsgálat segít tisztázni a merevedési zavar hátterében álló kórokot, mely az eredményes terápia alapja. A testi eredetű bajokat (pl. rejtett gyulladások, urológiai betegségek, hormonális okok) megfelelő gyógykészítményekkel kezelik, míg a pszichés eredetű problémákat általában szexuálpszichológus segítségével oldják meg.

Forrás:webbeteg.hu

Diabéteszes neuropátia és szexualitás

Minden krónikus betegség okozhat szorongást, mely szexuális diszfunkcióhoz vezethet, ám a diabéteszes neuropátia esetén ez az arány magasabb: a betegek 20 százaléka tapasztal valamiféle szexuális zavart.

Egyre több kutatás mutat rá arra, hogy a diabéteszes betegeknél gyakori a súlyos depresszió és a szorongás, mely önmagában is impotenciát okozhat. Ez a helyzet egyfajta ördögi kör: A krónikus betegséggel való együttélés, annak elfogadása, megtanulása pszichiátriai problémákat okozhat, mely eredményeként gyakran nem tartják be a betegségre vonatkozó előírásokat, mely további szövődményekhez vezethet.

Mindez kihat a szexuális életre is. Sajnos csak egy 1994-ben közzétett tanulmány mutatott rá, hogy a cukorbeteg és diabéteszes neuropátiában szenvedőknél gyakoribbak a libidóval, orgazmussal és erekcióval kapcsolatos problémák.

Diabétesz okozta szexuális zavarok nőknél

A (poly)neuropáthia a perifériás (környéki) idegeket érintő károsodás, mely általában nem önálló betegségként jelenik meg, hanem valamilyen anyagcsere betegséghez − pl. cukorbetegséghez, alkoholizmushoz, vesebetegséghez, pajzsmirigybetegséghez, vitaminhiányhoz − társul, vagy valamilyen toxikus tényező okozza (gyógyszerek, kémiai szerek). A perifériás idegek szállítják az információt a különböző − a bőrben, izmokban, izületekben és egyéb szövetekben elhelyezkedő − felvevő testecskéktől a központi idegrendszerbe, azaz a gerincvelőbe, illetve az agyba. Ezáltal informálják a központot a szervezet aktuális állapotáról, helyzetéről, működéséről. A diabéteszes neuropáthia
A leggyakoribb probléma a cukorbeteg nőknél, hogy a diabéteszes neuropátia hatására jelentősen csökken a nemi vágy, illetve nehézséget okoz az orgazmus elérése. Mint a betegség egyéb szövődményei, ez is egy lassú és fokozatos folyamat eredménye.
Mindemellett a diabéteszes nők hajlamosabbak a krónikus hüvelyi fertőzésekre, mely szintén negatívan befolyásolja a szexuális vágyat, örömet.

A különböző egyéb problémákra (pl. szívbetegség) alkalmazott gyógyszerek hatásai, illetve egy esetleges terhesség komplikációitól, illetve a betegség munkára és magánéletre gyakorolt hatásától való félelem további szexuális zavarokat okozhat.

Egy kutatásban résztvevő diabéteszes nők arról számoltak be, hogy a betegségük óta csökkent a nemi vágyuk, kevésbé elégedettek az aktusokkal, és problémájuk adódik a megfelelő hüvelynedvesség és az orgazmus elérésével.

Mindezek hatására hajlamosabbak inkább kerülni a szexuális aktust. Ráadásul sokkal kevésbé érezték testüket szexuálisan vonzónak, mint a nem diabéteszes nők.

Lehetőségek a szexuális élet normalizálására
A kutatók rámutatnak arra is, hogy egy őszinte beszélgetés az orvossal a gyógyszerek mellékhatásairól, melyek a szexuális életet is befolyásolhatják, rendkívül fontos. Mindemellett nem szabad elfeledkezni a megfelelő táplálkozás és a testmozgás szükségességéről. A vércukorszint és a testsúly kontrollálása segít növelni az önbecsülést és hozzájárul az egészséges testképhez.

Diabétesz okozta szexuális zavarok férfiaknál

Férfiak esetében, akárcsak a nőknél, a szexuális zavar kialakulása lassú és fokozatos folyamat eredménye. Ráadásul felismerését nehezíti, hogy a férfiaknál többször is előfordulhat átmeneti impotencia. Erre utal a kevésbé kemény erekció, mely kevesebb ideig tart, mint korábban. Mindez általában nem befolyásolja a szexuális érdeklődést és az orgazmus képességet.

A jelenség a diabéteszes neuropátiában szenvedő férfiak körülbelül felét érinti. Szakértők szerint az állapot lassítható és kezelhető, de a tényleges szöveti károsodás nem visszafordítható. Ezért is fontos, hogy a tünetekről minél előbb beszámoljon egy szakembernek, hogy a leghatékonyabb kezelést kapja.

Ne feledje, az életkor előrehaladtával egyre több időre van szükség a szexuális izgalomhoz, ezért fontos, hogy őszintén meg tudja beszélni igényeit partnerével, és ha szükséges, segítséget tudjon kérni a megfelelő szakembertől.

 

Forrás:webbeteg.hu

Potenciazavarok fiatalkorban

A potenciazavarok említése során szinte mindenki először az időskorra asszociál: sokan élnek abban a tudatban, hogy a merevedési és egyéb jellegű szexuális panaszok csak a szépkorúakat érinthetik. Pedig ez korántsem így van!

Statisztikai felmérések igazolják, hogy a szexuális együttlét kudarca, sőt, sorozatos kudarca bizony már fiatal felnőttkorban, nem egy esetben tinédzserkorban is felütheti a fejét. Természetesen, a jelenség hátterében rendszerint más és más probléma áll fiatal illetve idősebb korban.

Mikor beszélhetünk potenciazavarról?
Potenciazavarról akkor beszélhetünk, ha a kívánt szexuális együttlét valamilyen ok folytán nem következik be. Tehát, ami mindenképpen szükséges, az a szexuális vágy az adott helyzetben; így a libidócsökkenéssel járó kórképek (pl. hormonháztartási zavarok) egy másik csoportba sorolhatók. A potenciazavarok súlyossága rendkívül széles skálán mozog, kezdve a változó mértékű és időtartamú merevedési zavaroktól az erekció teljes eltűntéig.

Míg az időskori formáknál leggyakrabban testi (szomatikus) problémák (pl. érelmeszesedés, prosztatabetegségek, cukorbetegség, ideggyógyászati kórképek, urológiai megbetegedések stb.) állnak a háttérben, addig fiatalkori „variánsánál” döntően pszichés eredetű zavarokról szól a fáma.

De miről is van szó?
Az egyik leggyakoribb pszichés tényező a szorongás: a megfelelési kényszer, a felnőtt filmekben látott (egyébként szinte minden valóságalapot nélkülöző) szituációk, szexuális élethelyzetek helytelen értékelése; az alacsony önbecsülés, a felsüléstől való félelem kivétel nélkül mind komoly stresszhatással bírhatnak, melyek egy-egy szexuális aktus előtt bizony komoly problémát is okozhatnak. Sok esetben egy új kapcsolat szexuális vonala állítja próbatétel elé a fiatalt:

Vajon jól csinálom?
Vajon az előző barátjával jobb volt neki?
Vajon mit fog szólni a testemhez?
Vajon el tudom-e juttatni a csúcsra?
Főként az önbizalomhiányban szenvedők hajlamosabbak arra, hogy egy-egy ilyen helyzet előtt annyira „bepánikolnak”, hogy a rossz, vagy akár teljesen sikertelen szexuális együttlét szinte biztosra vehető. Az ilyen kudarcok érthető módon tovább rombolják a férfi önbecsülését, és újabb kudarcok forrásaivá válhatnak. Esetenként mély, ördögi kör alakul ki, mely akár a teljes impotenciáig fokozódhat.

Mit lehet ilyenkor tenni?
Talán az egyik legfontosabb tényező a szexuális partner hozzáállása, türelme, empátiája. Bár ez egy látszólag eredménytelen segítség (hiszen sok férfi ilyenkor vagy csigaházba bújik, vagy tüskés sündisznóként azt sebzi, aki legközelebb van), higgyük el, hogy mégis rengeteget számít. Ha többször előfordul a sikertelen közösülés, érdemes szakember segítségét kérni, az ilyen-olyan, sok helyről hozzáférhető „csodaszer”, potencianövelő helyett. Pláne, ha nem is pontosan tudjuk, mi a baj.

Először az okot kell kideríteni!
A szakorvosi vizsgálat segít tisztázni a merevedési zavar hátterében álló kórokot, mely az eredményes terápia alapja. A testi eredetű bajokat (pl. rejtett gyulladások, urológiai betegségek, hormonális okok) megfelelő gyógykészítményekkel kezelik, míg a pszichés eredetű problémákat általában szexuálpszichológus segítségével oldják meg.

 

Forrás: webbeteg.hu

Vissza a főoldalra